Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat, marti, ca nicio persoana care lucreaza in invatamant nu va fi afectata de OUG 114/2009 pana la 31 august 2010, iar anul scolar 2009-2010 se va incheia in aceeasi formula in care a inceput.
"Primul mesaj catre sistemul de invatamant este acesta: niciun cadru didactic, nicio persoana care lucreaza in invatamant nu va fi afectata de aplicarea Ordonantei de Urgenta 114/2009, pana la 31 august 2010. Anul scolar 2009-2010 se va incheia in aceeasi formula in care a inceput", a spus ministrul Educatiei, citat de Mediafax.
"In acest moment, analizam modalitatile prin care s-ar putea opera reduceri de personal in sistemul de invatamant, incepand cu viitorul an scolar", a mai completat Funeriu.
Funeriu a adaugat ca a invitat deja sindicatele ca la o intalnire pe 5 ianuarie 2010, la care asteapta sa ii prezinte viziunea lor legata de implementarea acestor masuri, "pentru ca toata lumea este cu certitudine constienta ca noi trebuie sa eficientizam cheltuirea banului public in educatie".
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment