Tuesday, January 5, 2010
Dacia Duster Concept - premiera Dacia la Geneva 2009!
Dacia Duster este primul rezultat al colaborării dintre Centrul de Design Renault pentru Europa Centrală de la Bucureşti şi Renault Design Technocentre de la Guyancourt (Franţa)
Niciun profesor nu-si va pierde locul de munca pana la sfarsitul anului scolar
Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat, marti, ca nicio persoana care lucreaza in invatamant nu va fi afectata de OUG 114/2009 pana la 31 august 2010, iar anul scolar 2009-2010 se va incheia in aceeasi formula in care a inceput.
"Primul mesaj catre sistemul de invatamant este acesta: niciun cadru didactic, nicio persoana care lucreaza in invatamant nu va fi afectata de aplicarea Ordonantei de Urgenta 114/2009, pana la 31 august 2010. Anul scolar 2009-2010 se va incheia in aceeasi formula in care a inceput", a spus ministrul Educatiei, citat de Mediafax.
"In acest moment, analizam modalitatile prin care s-ar putea opera reduceri de personal in sistemul de invatamant, incepand cu viitorul an scolar", a mai completat Funeriu.
Funeriu a adaugat ca a invitat deja sindicatele ca la o intalnire pe 5 ianuarie 2010, la care asteapta sa ii prezinte viziunea lor legata de implementarea acestor masuri, "pentru ca toata lumea este cu certitudine constienta ca noi trebuie sa eficientizam cheltuirea banului public in educatie".
"Primul mesaj catre sistemul de invatamant este acesta: niciun cadru didactic, nicio persoana care lucreaza in invatamant nu va fi afectata de aplicarea Ordonantei de Urgenta 114/2009, pana la 31 august 2010. Anul scolar 2009-2010 se va incheia in aceeasi formula in care a inceput", a spus ministrul Educatiei, citat de Mediafax.
"In acest moment, analizam modalitatile prin care s-ar putea opera reduceri de personal in sistemul de invatamant, incepand cu viitorul an scolar", a mai completat Funeriu.
Funeriu a adaugat ca a invitat deja sindicatele ca la o intalnire pe 5 ianuarie 2010, la care asteapta sa ii prezinte viziunea lor legata de implementarea acestor masuri, "pentru ca toata lumea este cu certitudine constienta ca noi trebuie sa eficientizam cheltuirea banului public in educatie".
Friday, October 30, 2009
Primul meu post..[direct cu nemultumiri]
Salut !
Acest blog l-am creat pentru ca asa mi sa cerut la facultate.
Deci nu o sa postez pe el alceva decat lucruri ce au legatura cu facultatea.
Si cum am zis si in titlu sunt deja nemultumit de orar, sa fiu mai exact de ora de sport.
Nemultumirea nu vine de la faptul ca suntem OBLIGATI sa facem cursul de educatie fizica sau cum se numeste, ci de la faptul ca dupa 2 ore de alergari, exercitii sau ce ne-o mai pune profa,am inteles ca este vorba de o profa (sper sa fie macar pana in 30 de ani), trebuie sa ne ducem cum om fi noi asa si obositi si transpirati la inca un laborator si un seminar adica inca 4 ore de respirat intr-un aer foarte "parfumat".
Acum nu stiu daca se poate sa ne mute cursul de educatie fizica la sfarsitul unei zile dar ar fi bine.
Cam atat cu primul meu post pe singurul meu blog si repet facut doar la cererea facultati.
Va salut!
P.S. As scris acest blog in acelasi timp in care ora de sport ar fi trebuit sa aibe loc (sau chiar o avea).
Acest blog l-am creat pentru ca asa mi sa cerut la facultate.
Deci nu o sa postez pe el alceva decat lucruri ce au legatura cu facultatea.
Si cum am zis si in titlu sunt deja nemultumit de orar, sa fiu mai exact de ora de sport.
Nemultumirea nu vine de la faptul ca suntem OBLIGATI sa facem cursul de educatie fizica sau cum se numeste, ci de la faptul ca dupa 2 ore de alergari, exercitii sau ce ne-o mai pune profa,am inteles ca este vorba de o profa (sper sa fie macar pana in 30 de ani), trebuie sa ne ducem cum om fi noi asa si obositi si transpirati la inca un laborator si un seminar adica inca 4 ore de respirat intr-un aer foarte "parfumat".
Acum nu stiu daca se poate sa ne mute cursul de educatie fizica la sfarsitul unei zile dar ar fi bine.
Cam atat cu primul meu post pe singurul meu blog si repet facut doar la cererea facultati.
Va salut!
P.S. As scris acest blog in acelasi timp in care ora de sport ar fi trebuit sa aibe loc (sau chiar o avea).
Subscribe to:
Posts (Atom)